Godziny pracy Biblioteki

Poznaliśmy 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są aż 4 tomy poetyckie i tylko 3 powieści. 13 książek napisały autorki.

„Tegoroczna Nike jest blisko życia i świata. Mamy reportaże, biografie, wspomnienia, eseje odkrywające nieznane lub niezrozumiane dotąd aspekty rzeczywistości. Nawet pisarze znani dotąd z innych gatunków tym razem zyskali uznanie za pisanie o sobie samych” – mówi Juliusz Kurkiewicz z Fundacji Nike.

Oto pełna lista 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024 (kolejność alfabetyczna wg autorów):

* Marta Abramowicz „Irlandia wstaje z kolan” (reportaż), wyd. Krytyka Polityczna,
* Mikołaj Grynberg „Jezus umarł w Polsce” (rozmowy) wyd. Agora,
* Genowefa Jakubowska-Fijałkowska „Wiwisekcja” (poezja), wyd. Instytut Mikołowski,
* Natalia Judzińska „Po lewej stronie sali” (esej historyczny), wyd. Krytyka Polityczna,
* Aleksander Kaczorowski „Babel. Człowiek bez losu” (biografia), wyd. Czarne,
* Marzanna B. Kielar „Wilki” (poezja), wyd. Znak,
* Barbara Klicka „Reneta” (powieść), wyd. W.A.B.,
* Urszula Kozioł „Raptularz” (poezja), wyd. PIW,
* Joanna Kuciel-Frydryszak „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (esej historyczny), wyd. Marginesy,
* Małgorzata Lebda „Łakome” (powieść), wyd. Znak,
* Ewa Lipska „Wariacje Geldbergowskie” (proza poetycka), wyd. Wydawnictwo Literackie,
* Renata Lis „Moja ukochana i ja” (esej), wyd. Wydawnictwo Literackie,
* Cezary Łazarewicz „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa” (reportaż), wyd. Czytelnik,
* Dorota Masłowska „Mam tak samo jak ty” (felietony), wyd. Wydawnictwo Literackie,
* Anna Nasiłowska „Mrożek. Biografia” (biografia), wyd. Wydawnictwo Literackie,
* Piotr Paziński „Przebierańcy w nicości” (esej), wyd. Nisza,
* Andrzej Sosnowski „Elementaże (1&2)” (proza), wyd. Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza,
* Ishbel Szatrawska „Toń” (powieść), wyd. Cyranka,
* Marek Węcowski „Tu jest Grecja. Antyk na nasze czasy” (esej historyczny), wyd. Iskry,
* Michał Witkowski „Wiara. Autobiografia” (autobiografia), wyd. Znak.
W tym roku Nagroda Literacka Nike zostanie wręczona po raz 28. Laureata lub laureatkę wyłania się w trzech etapach: po wyłonieniu w czerwcu 20 nominowanych we wrześniu poznamy 7 finalistów, a w pierwszą niedzielę października kapituła wskaże zwycięzcę, który otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych. Tegoroczna uroczysta gala wręczenia Nike odbędzie się 6 października.

W tegorocznej kapitule zasiadają: Witold Bereś, Marek Beylin, Justyna Jaworska, Maria Anna Potocka, Radosław Romaniuk, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Krzysztof Siwczyk (przewodniczący jury), Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nagroda Nike narodziła się w 1997 roku z rozmów Henryki Bochniarz z Adamem Michnikiem. Wzorem dla organizatorów konkursu była brytyjska Nagroda Bookera. Wyróżnienie popularyzuje rodzimą literaturę, wpływa na nakłady i dodruki. Wśród laureatów nagrody są m.in. Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Andrzej Stasiuk i Dorota Masłowska. W literackiej rywalizacji mogą brać udział książki wszystkich gatunków – od poezji, poprzez dramat po reportaż. Jednak szczególny nacisk jury kładzie na powieści.

Organizatorem nagrody jest „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike.

[am]

Źródło: booklips.pl