Godziny pracy Biblioteki 

BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 903

Mail: wypozyczalnia@bibliotekanowasol.pl

ODDZIAŁ DLA DZIECI
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 914

Mail: oddzialdladzieci@bibliotekanowasol.pl

FILIA
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 10.00 - 18.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 4511 841

Mail: filia@bibliotekanowasol.pl

Sponsorem grudniowego numeru „Książek. Magazynu do Czytania” jest Philip Roth. Czego dowiecie się o pisarzu zaliczanym do czwórki wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów (obok Dona DeLillo, Cormaca McCarthy’ego i Thomasa Pynchona)? Być może tego, że gdy w 1983 roku Richarda G. Sterna zapytano o kandydatów do Nobla, ten wymienił Rotha, nazywając go geniuszem komizmu. Geniusz komizmu nie jest jednak tym, czego zwykle szuka i co docenia Szwedzka Akademia – dodawał.
I miał rację. Roth, wieloletni kandydat do najważniejszego wyróżnienia w świecie literatury, Nobla ostatecznie nie dostał. Przeczytacie też, dlaczego babka Rotha szorowała posadzki, dlaczego odczuł ulgę, gdy w wypadku samochodowym zginęła jego żona, i która z jego książek była próbą postawienia Kafki na głowie. Numer wzbogacają cytaty z bogatej twórczości autora kultowego już „Kompleksu Portnoya”.

10 książek roku według redakcji „Książek. Magazynu do Czytania”
Koniec roku to zwykle czas podsumowań, nie dziwi więc, że w najnowszym numerze „Książek” sporo miejsca poświęcono próbom wyłonienia tego, co z wolna ustępującym pola swojemu następcy roku 2024 było najlepsze, najciekawsze, najgłośniejsze i najważniejsze.
W grudniowym „Magazynie do Czytania” znajdziecie 10 wybranych przez redakcję książek roku, czyli siedem powieści, w tym polski debiut, do tego wspomnienia sławnego filmowca, reportaż oraz książka, która budzi nieliterackie emocje.
Redakcja wybrała też polskie debiuty roku – prywatnym historiom, jak zauważa Monika Ochędowska, towarzyszą próby wyjścia poza narodowe traumy; najważniejsze literackie wydarzenia 2024 roku – czym się zachwycaliśmy, czym oburzaliśmy i co nas ratowało; a także komiksy i kryminały roku.

Osiecka na nowo
Z okładki spogląda na nas Agnieszka Osiecka. Nie bez przyczyny. Do księgarń weszła właśnie monumentalna biografia wybitnej poetki i autorki tekstów – „Osiecka. Rodzi się ptak”, efekt trzynastu lat pracy nad archiwaliami Karoliny Felberg.
„Zahipnotyzowana jej własnym stwierdzeniem, że »rozwija się poprzez zdradę«, długo nie podejrzewałam Agnieszki Osieckiej o taką wierność sobie”, mówi w obszernej rozmowie z Dorotą Wodecką autorka pierwszego tomu biografii anonsowanej jako „biografia absolutna”.
Felberg stawia choćby hipotezę, że Osiecka była osobą aseksualną, co tłumaczyłoby być może jej emocjonalną szamotaninę. „Mam głębokie przekonanie, że nie mieściła się w bardzo wówczas rygorystycznej heteronormie i doświadczała z tego powodu niesprawiedliwości hermeneutycznej. Tuż po wojnie świat pod tym względem naprawdę był czarno-biały. Jeśli nie było się kobietą namiętną, to lądowało się w przegródce z kobietami »oziębłymi«”, mówi autorka książki.
W styczniu 1953 roku Osiecka zanotowała: „O ile odczuwam przyjemność pocałunku i pieszczoty, o tyle wszelkie »dalej« powoduje u mnie gwałtowne ochłodzenie (!) i zwyczajną niechęć, jeżeli nie wstręt”.
Felberg mówi: „Osiecka nie kryła się z tym, że uwielbiała interakcje z mężczyznami – tę chemię, to napięcie, te przypadkowe muśnięcia oraz namiętne spojrzenia. Ale nawet kiedy czuła się autentycznie zakochana, niekoniecznie miała ochotę posunąć się dalej. Mężczyźni tymczasem traktowali seks za niezbity dowód miłości”.
Co jeszcze znajdziecie w książce „Rodzi się ptak”? Czytajcie w nowych „Książkach”.

Co w nowym numerze „Książek”?
Co jeszcze? Obszerna rozmowa z Andrzejem Sapkowskim, w której twórca wiedźmińskiej sagi zdradza, że wciąż nie czuje się pisarzem spełnionym. „Mój K2, wierzę, jeszcze przede mną. Wysoko gdzieś tam we mgle majaczy”, zapewnia autor „Rozdroża kruków”. O powrocie do pisania o Geralcie z Rivii Sapkowski opowiada Radosławowi Czyżowi.
Fragment oczekiwanej powieści posiadaczki jednego z najgłośniejszych nazwisk na literackiej scenie. W nowych „Książkach” znajdziecie pierwszy fragment przekładu „Intermezzo”, nowej książki Sally Rooney.
„Robinson Crusoe”, czyli biblia wszystkich przygód. Robinson, wyspa. Wystarczy lekko docisnąć wyobraźnię, by od razu wyskoczyły obrazy – Marek Bieńczyk przegląda pierwsze pełne polskie wydanie arcydzieła Daniela Defoe.
Jak zmieniają się okładki? Na rynku pojawił się nowy trend: motywy z malarstwa. Jak czytamy w Polsce? – zastanawia się Janusz Rudnicki. Mariusz Szczygieł, Emilia Dłużewska, Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni i Małgorzata Muraszko polecają z kolei książki na prezent, czyli: non-fiction, pozycje do czytania, ale bardziej oglądania, dobre czytadła, lektury dla mądrych wrażliwców i książki o gotowaniu i jedzeniu.

Grudniowe „Książki. Magazyn do Czytania” znajdziecie w naszej Czytelni.

Artykuł powstał we współpracy z wydawcą „Książek. Magazynu do Czytania”

Źródło: lubimyczytac.pl