Godziny pracy Biblioteki

Taylor Swift – dzięki niej znowu coś czujemy

Spoglądająca na nas z okładki Taylor Swift zapewne spolaryzuje publiczność. Jedni w pierwszej reakcji prychną: Tu jej jeszcze brakowało. I trudno będzie ich winić. Na wizerunek 35-letniej miliarderki, amerykańskiej do cna, trafiamy przecież wszędzie. Bo czterokrotna zdobywczyni Grammy za album roku jest dziś niczym internetowy kotek – udowadnia Karolina Sulej. Jeśli dołożysz ją do jakiegokolwiek tematu, masz większą szansę na klikalność.
Inni do rzeczy podejdą z ciekawością. Sprawdzą, czy „The Times” słusznie nazwał ją Dylanem naszych czasów. Jak to jest, że jej fenomen poddaje się akademickim analizom między innymi na Harvardzie? Co znajdziemy w tekstach  jednej z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, która przed dekadą deklarowała: „Gdybym nie pisała, tobym nie śpiewała”? Co ma wspólnego z Emily Dickinson?
I – być może – dostrzegą w niej żywego człowieka.

Co w nowym numerze „Książek”?

Sponsorem czerwcowych „Książek. Magazynu do Czytania” jest Lew Tołstoj. W najnowszym numerze znajdziecie 7 dających do myślenia faktów na temat mistrza.
Dlaczego jako 82-latek nocą potajemnie uciekł z domu? Dlaczego pytany o to, gdzie się urodził, miał w zwyczaju wskazywać na czubek modrzewia rosnącego nieopodal domu? Jaki wpływ na jego życie miał fakt, że miłość fizyczną poznał już jako czternastolatek?
Co jeszcze? Renata Lis tropi ciemną stronę Astrid Lindgren. Biografie szwedzkiej pisarki, podkreśla, „starannie omijają rejony ukrytych pragnień, psychicznych ran, seksu. Nie znajdziemy w nich żadnych niepokojących odmienności, nic destrukcyjnego, trudnego czy wręcz niemożliwego do przyjęcia”.
Sytuację tę zmienia książka Suzanne Lieder, która 3 lipca ukaże się nakładem wydawnictwa Marginesy.
Czego jeszcze możemy się spodziewać po bezkompromisowej biografii pisarki, która swoimi książkami uszczęśliwiła pokolenia młodych czytelników? Sprawdźcie w najnowszych „Książkach”.

--------------------------------------------------------------

,,Ta ciemna strona życia Astrid Lindgren – codzienna męka i straty, których nie potrafiła przeboleć – przez długi czas pozostawała w Szwecji tajemnicą. Nic dziwnego – trudno o większy kontrast z pełnym humoru światem jej książek, które czyta się, parskając często śmiechem. A także z nią samą – ustawianą na piedestale pisarką, która ze swoimi dziećmi tarzała się w błocie i liściach, a w wieku 70 lat, w czasie oficjalnej uroczystości, potrafiła znienacka wspiąć się na maszt niczym psotna dziewczynka".

--------------------------------------------------------------

Jego debiut zyskał rangę dzieła, które obok „Nagiego lunchu” Burroughsa i „Kociej kołyski” Vonneguta „pomogło odmienić krajobraz amerykańskiej powieści w erze powojennej”. Przed sławą uciekł do Meksyku. Jego twarz znajdziemy tylko na czterech zdjęciach, a i tak nie ma pewności, że to naprawdę on. O Thomasie Pynchonie, współczesnym proroku i najważniejszym głosie postmodernizmu, pisze Maciej Jarkowiec.

Z najnowszych „Książek” dowiecie się też, co się stanie, gdy odwrócimy o sto osiemdziesiąt stopni tradycyjną opowieść o historii sztuki i przedstawimy ją bez mężczyzn. Jak to się stało, że język angielski podbił świat? Dlaczego era rewelacyjnych seriali jest już za nami? Do czego służą powieści o pisaniu powieści?
I znacznie, znacznie więcej. Czerwcowe „Książki. Magazyn do Czytania” już w naszej Czytelni Głównej. Zapraszamy do lektury!
Artykuł powstał we współpracy z wydawcą „Książek. Magazynu do Czytania”

Źródło: lubimyczytac.pl