Godziny pracy Biblioteki 

BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 903

Mail: wypozyczalnia@bibliotekanowasol.pl

ODDZIAŁ DLA DZIECI
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 914

Mail: oddzialdladzieci@bibliotekanowasol.pl

FILIA
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 10.00 - 18.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 4511 841

Mail: filia@bibliotekanowasol.pl

WRZESIEŃ

AMERYKA POŁUDNIOWA NA MOTOCYKLACH I… SKITURACH
Izabela Handerek i Nicolas Castermans
13 września 2023 /środa/ godz. 17.30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Miała być tylko Kolumbia – bo jako pierwsza otworzyła swoje granice po pandemii – raczej na krótko i wcale nie na motocyklach. Pomysł na taki środek transportu pojawił się dopiero w trakcie podróży. Jak sami mówią – tak im się spodobała podróż motocyklowa po Kolumbii, że zadecydowali nie kończyć na tym kraju, ale jechać dalej na południe. I tak podróż która miała trwać dwa miesiące, skończyła się dopiero po dwóch latach. Izabela i Nicolas w trakcie całej wyprawy przemierzyli ponad 23 tysiące kilometrów. Jazdę na motocyklach przez Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile aż do Argentyny urozmaicali sobie wspinaczką na niektóre andyjskie szczyty oraz zjazdami na skiturach. Udało im się to na paru szczytach w Patagonii, Boliwii oraz Peru.
Iza oraz Nico – poznali się w Chinach na studiach magisterkich. Od tamtej pory podróżują we dwoje głównie po Ameryce Południowej. Nicolas jest zakochany w fotografii podróżniczej, a Iza robi filmy z podróży. Obydwoje kochają wychodzić ze swoich stref komfortu, uwielbiają wyzwania, podróże motocyklem oraz skitury. W Andach zrobili wiele trekkingów, gdzie spali u miejscowej ludności i o tym również będą nam opowiadać na prezentacji.

PAŹDZIERNIK

GREENLAND ICE TRIP
Jakub Rybicki
11 października 2023 /środa/ godz. 17.30
Biblioteka w Nowej Soli / ul. Bankowa 3
wstęp wolny

Greenland Ice Trip to mrożąca krew w żyłach wyprawa rowerowa przez Grenlandię. Pokaz sponsorują kolory: czarny (jak ,,czarno to widzę”), biały (jak ,,nic nie widzę”) i inny niż wszystko (jak ,,czegoś takiego jeszcze nie wiedziałem”) – Jakub Rybicki.
Jakub Rybicki podróżnik i zawodowy fotograf – opowie o mrożących krew w żyłach wyprawach rowerowych w najzimniejsze zakątki planety. Czy jazda rowerem po zamarzniętym najgłębszym jeziorze świata to na pewno dobry pomysł? Czy może lepiej jeździ się po zamarzniętym oceanie? Czy wielkość (kół) ma znaczenie? Pasjonat wypraw opowie o swojej ostatniej wycieczce rowerowej, podczas której jako pierwsi Polacy (wraz z Pawłem Wichrem) porwali się na zimowy przejazd rowerami przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. W programie również tradycyjne ból, pot i łzy, przepiękne widoki i dobrzy ludzie. Wszystko okraszone porządną dawką znakomitej fotografii i filmu. Targaliśmy za sobą drona.
Obejrzyj też film na https://www.youtube.com/watch?v=Tm4C1--AoTw&embeds_referring_euri=http%3A%2F%2Ftworczehoryzonty.pl%2F&source_ve_path=OTY3MTQ&feature=emb_imp_woyt

Organizatorami obu spotkań (we wrześniu i październiku) są Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty
oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli

LISTOPAD

Między 20 a 30 listopada będziemy gościć w Galerii pod Tekstem Monikę Witkowską, która odwiedziła 180 krajów, zdobyła Mt Everest i prawie całą Koronę Ziemi oraz przepłynęła Pacyfik i Atlantyk, opłynęła Przylądek Horn!

Podróże są jej pasją i nałogiem. Odwiedziła 180 krajów na wszystkich kontynentach, ale zdecydowanie bardziej ceni poznawanie niż „zaliczanie” kolejnych miejsc. Jej ulubione wyjazdy to te w pojedynkę (celowo, żeby mieć lepszy kontakt z miejscową ludnością), autostopem albo lokalnymi środkami lokomocji, bez zarezerwowanych z góry noclegów, z żywieniem się w lokalnych knajpkach lub ulicznych gar-kuchniach. Z podróżami wiążą się jej inne pasje, spośród których najważniejsze są góry (zdobyła Mt Everest i prawie całą Koronę Ziemi) oraz żeglarstwo morskie (ma za sobą przepłynięcie Pacyfiku i Atlantyku, opłynięcie Przylądka Horn i pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego).