Godziny pracy Biblioteki 

BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 903

Mail: wypozyczalnia@bibliotekanowasol.pl

ODDZIAŁ DLA DZIECI
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 914

Mail: oddzialdladzieci@bibliotekanowasol.pl

FILIA
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 10.00 - 18.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 4511 841

Mail: filia@bibliotekanowasol.pl

Sejm wybrał patronów roku 2024. Wybrano dziewięciu patronów, a czterech z nich to wybitni polscy pisarze: Marek Hłasko, Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński oraz Zygmunt Miłkowski. W ten sposób upamiętnia się osoby zasłużone dla polskiej kultury, sportu i historii. Czym wyróżniają się wymienieni artyści? Dlaczego wybrano właśnie tych patronów? Co warto o nich wiedzieć? Poznajcie najważniejsze fakty na ich temat.

90. rocznica urodzin Marka Hłaski
W 2024 roku będziemy obchodzić 90. rocznicę urodzin Marka Hłaski i z tego też powodu Sejm zdecydował, że to on będzie patronem nadchodzącego roku.Marek Hłasko to wybitny polski prozaik i autor scenariuszy filmowych. Debiutował w 1951 r. opowiadaniem „Baza sokołowska”. Na podstawie jego utworów powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego.

Posłowie w uchwale zwrócili uwagę na to, że pisarz potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną.

W czasie posiedzenia przypomniano o świetnie przyjętym przez krytyków tomu „Pierwszy krok w chmurach”. Zwrócono także uwagę na emigracyjne losy Hłaski i kolejne utwory „Sowa, córka piekarza”, „Wszyscy byli odwróceni”, „Drugie zabicie psa” oraz „Piękni dwudziestoletni”.

Melchior Wańkowicz patron roku 2024

W 50. rocznicę od jego odejścia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Melchiora Wańkowicza – niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty, będącego wzorem i symbolem polskiego dziennikarstwa – napisali posłowie.

Melchior Wańkowicz to wybitny polski reportażysta i pisarz. Debiutował artykułami w prasie jeszcze w czasie zaborów. Do jego twórczości należą m.in.: „Strzępy Epopei. Opowiadania”, „Szczenięce lata”, „Bita o Monte Cassino”, „Westerplatte”, „Tędy i owędy”. Jego powieść autobiograficzna „Ziele na kraterze” znajduje się na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej.

Kazimierz Wierzyński – 130. rocznica urodzin
Polski poeta, eseista, prozaik. W młodości był zaangażowany w konspirację niepodległościową, a pod koniec I wojny światowej, po wyjściu z niewoli rosyjskiej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Debiutował w 1913 r. wierszem „Hej, kiedyż, kiedyż”, ale za właściwy debiut uznaje się tomik wydany w 1919 r. „Wiosna i wino”, który przyniósł mu popularność. Pisarz otrzymał złoty medal w olimpijskim konkursie sztuki i literatury w 1928 r. w Amsterdamie za utwór „Laur Olimpijski”.
Otrzymał również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Złoty Wawrzyn Akademicki.

Patronem roku 2024 również Zygmunt Miłkowski
W 2024 r. minie 200 lat od narodzin Zygmunta Miłkowskiego, znanego również jako Teodor Tomasz Jeż.

Żołnierz i pisarz, wytrwałego działacz niepodległościowy, twórca idei obrony czynnej i skarbu narodowego – tak na jego temat wypowiedzieli się posłowie.

Walczył w Powstaniu Styczniowym, a po jego upadku przebywał i działał we Francji, a następnie w Szwajcarii.
Artysta pozostawił po sobie ponad 80 powieści, jako powieściopisarz debiutował w 1858 r. powieścią „Wasyl Hołub” opublikowaną w „Dzienniku Literackim”. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

Kto jeszcze wśród patronów roku 2024?
Lista patronów roku 2024 jest bardzo pokaźna, wśród nich poza wymienionymi powyżej pisarzami: abp. Antoni Baraniak, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, rodzina Ulmów, Polscy Olimpijczycy.
Patroni roku wybierani są od kilku lat po to, by upamiętnić życie, twórczość, dokonania wybitnych jednostek. To dobry czas na wspomnienie o tych postaciach również w szkołach – tworzone są konkursy, projekty, przedstawienia związane z patronami, by ich dorobek nie odszedł w zapomnienie.