Marek Grzelka, nowosolanin, dziennikarz, społecznik, historyk zamierza wydać książkę o fiili obozu Gross-Rosen w Neusalz i marszu śmierci kobiet z Neusalz do Flossenburga. Potrzeba na to od 12 tys. do 15 tys. zł. Każdy z nas może mu w tym pomóc. Wystarczy wejść na stronę pomagam.pl/neusalzcamp i wpłacić dowolną sumę pieniędzy. Pomóżmy mu, bo ta tragiczna historia – jak napisał sam autor – wymaga ubrania po prostu w książkę.

Marek Grzelka o akcji
Od 2015 roku przybliżam mieszkańcom Nowej Soli historię filii obozu Gross-Rosen w Neusalz. W 2015 powtórzyłem trasę marszu śmierci z Neusalz do Flossenburga, od tego czasu także co roku organizuję uroczystość na terenie dawnego obozu upamiętniającą wymarsz dziewczyn z Neusalz. Po siedmiu latach, w 2022 roku, udało się wdrożyć w życie ideę o obelisku upamiętniającym fakt istnienia obozu. Trwają prace projektowe związane z historią tego miejsca.
Prawdopodobnie uroczyste odsłonięcie pomnika będzie miało miejsce podczas kolejnej rocznicy marszu śmierci - w styczniu 2023 roku.
Myślę, że to dobra okazja, by historię obozu przybliżyć, ubrać ją po prostu w książkę. Koszt druku 500 egzemplarzy to około 12 000 - 15 000zł.
I na to jest ta zbiórka. Na druk książki.
Każdy, kto wpłaci minimum 30zł, dostanie książkę w prezencie.