Poznaliśmy finałową siódemkę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Które tytuły trafiły do grona książek-finalistek jubileuszowej, 25. edycji nagrody i mają szansę na zdobycie statuetki?

W finale Nike 2021 znalazły się cztery książki reporterskie, powieść, tom poezji oraz biografia. O najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce zawalczą dwie kobiety i pięciu mężczyzn.

Oto tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike:

1. Kasper Bajon „Fuerte”, wyd. Czarne (reportaż),
  2. Krzysztof Fedorowicz „Zaświaty”, wyd. Wysoki Zamek (powieść),
  3. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, wyd. Karakter (reportaż),
  4. Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata”, wyd. W.A.B. (reportaż),
  5. Jacek Podsiadło „Podwójne wahadło”, WBPiCAK w Poznaniu (poezja),
  6. Zbigniew Rokita „Kajś”, wyd. Czarne (reportaż),
  7. Monika Śliwińska „Panny z Wesela”, Wydawnictwo Literackie (biografia).

Wyboru książek dokonało jury Nagrody Literackiej Nike, w którym zasiedli: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Inga Iwasiów (przewodnicząca), Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara i Szymon Rudnicki.

Decyzję o laureacie Nike jurorzy podejmą w dniu wręczenia nagrody – 3 października. Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Gala wręczenia Nike 2021 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i będzie transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Oprócz tego swoje wyróżnienie przyznają także czytelnicy „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl w plebiscycie na Nike Czytelników 2021. Już teraz każdy może oddać głos na jedną z siedmiu książek-finalistek Nike 2021. Głosowanie potrwa do 26 września do końca dnia. Wyniki Nike Czytelników 2021 zostaną ogłoszone 2 października – w przeddzień finałowej gali.

Dodatkowo, w związku z jubileuszem nagrody, „Wyborcza” ogłosiła plebiscyt na Nike 25-lecia. Czytelnicy wyłonią w nim najlepszą ich zdaniem książkę spośród 24 tytułów nominowanych przez redakcję. Listę można znaleźć na Wyborcza.pl. Plebiscyt na Nike 25-lecia również potrwa do 26 września do końca dnia. Wyniki głosowania i najlepszą książkę ostatniego 25-lecia poznamy najpóźniej 3 października.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. Nie można jej podzielić ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju – zwykle na Warszawskich Targach Książki, 7 finalistów – na początku września na łamach „Gazety Wyborczej”. Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu wręczenia Nagrody Nike, zawsze w pierwszą niedzielę października. W ubiegłym roku wyróżnienie to otrzymał Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

[am]

Źródło: booklips.pl

----------------------------------------------------------------------------------

,,Zaświaty" Krzysztofa Fedorowicza

Uwielbiasz czytać książki opowiadające o przeszłości naszego kraju? Jesteś żądny utajonej wiedzy, która jest często pomijana w wielu publikacjach? Fascynują Cię książki przepełnione metaforami i specyficznym stylem? Koniecznie sięgnij po nieszablonową lekturę "Zaświaty" autorstwa Krzysztofa Fedorowicza!

,,Zaświaty" to znakomicie zrealizowana publikacja, pełna gęstych metafor i przepełniona dużą dawką wiedzy. Na pierwszy rzut oka, książka składa się z opowieści, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Akcja dzieje się na przestrzeni kilkuset lat, pomiędzy wojną trzydziestoletnią a aktualną pandemią. Motywem przewodnim publikacji są korzenie, które dają moc nieprzemijania. Bohaterowie książki są nieodwracalnie połączeni ze swoimi korzeniami, do których muszą wrócić.

Nie bez znaczenia jest również miejsce akcji, które nieraz stanie się ponownym punktem wyjścia. Podczas lektury czytelnik może zapomnieć (chociaż na chwilę) o podziale na polskie i niemieckie, swoje i obce, bo w tej opowieści wszystko jest ludzkie. Jest to eseistyczna i erudycyjna proza dla ludzi wygłodniałych i żądnych przeszłej wiedzy. Podczas lektury książki świat zatrzymuje się w miejscu i daje poczucie nieprzemijalnej materii!

O książce

Opowieści o nieprzemijaniu. Wielu jest winiarzy na świecie, lecz tylko niektórzy wytwarzają naprawdę dobre wina. Wielu ludzi pisze książki, lecz niewiele z nich zasługuje na przeczytanie. Krzysztof Fedorowicz od lat wytwarza świetne wina, a teraz napisał wybitną książkę. Takie rzeczy się niemal nie zdarzają.

Robert Makłowicz

O autorze

Autor książki jest dr hab. nauk społecznych oraz profesorem na Wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krzysztof Fedorowicz jest aktywnym polskim politologiem i pasjonatem dobrego wina, które sam wytwarza. Jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu politologii.