E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl. Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.
Dostęp do utworów takich, jak:
• Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
• Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
• Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
• Maszyna Trurla z Cyberiady
• Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów
• fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
• zbiór esejów Dialogi
• esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia
jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.
W sobotę, 27 marca, obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Stanisława Lema.
Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.
Biblioteka Narodowa, dzięki stale przekazywanym przez autorów lub ich spadkobierców licencjom, może udostępniać twórczość pozostającą pod ochroną prawnoautorską. W ubiegłym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskano licencje od ponad 120 autorów lub ich spadkobierców. Wśród nich znaleźli się: Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Barańczak, Jacek Bocheński, Joanna Papuzińska, Jan Polkowski, Stefan Themerson, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Pola Gojawiczyńska, Adam Zagajewski.

Źródło:lustrobiblioteki.pl