Międzynarodowy Dzień klocków LEGO to dzień, w którym przypominamy sobie o wszystkich magicznych momentach z naszego dzieciństwa, setkach godzin, spędzonych na budowaniu coraz to wymyślniejszych konstrukcji i całej masie zabawy, jakiej dzięki nim mieliśmy.
Klocki LEGO. Kto ich nie lubi! Kolorowe bloki, które można połączyć w ciekawe konstrukcje towarzyszyły chyba każdemu dziecku. Bawią się nimi również dorośli, chociaż w tym przypadku ciężko nazwać to zabawą. Z klocków LEGO powstają fantastyczne budowle!
Klocki LEGO pochodzą z Danii, a ich twórcą jest firma o tej samej nazwie założona w 1932 przez Ole Kirka Christiansena. Na początku przedsiębiorstwo zajmowało się tworzeniem zabawek z drewna, jednak w 1947 zaczęto produkować je z tworzywa sztucznego. Tak też powstały słynne klocki. Cegiełki składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadających im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń stały się wielkim hitem na skalę światową. Pierwszy rodzaj klocków wyprodukowany został w 1949 roku, w ciągu następnych lat przedsiębiorstwo stopniowo poszerzało asortyment. Sposób łączenia klocków został opatentowany 28 stycznia 1958. Firma Lego od tamtej pory wypuszcza ciekawe zestawy klocków, z których można budować domy, samochody, krajobrazy. Wyobraźnia człowieka to jedyne ograniczenie. Koncern Lego w 2010 posiadał około 70% udziału w światowym rynku klocków, co oznacza, iż około 400 mln ludzi bawi się corocznie jej produktami.
Największy zestaw klocków LEGO składa się z 5900 części i jest to słynny Tadż Mahal. Indyjskie mauzoleum ma pół metra szerokości i 40 cm wysokości. Kiedyś zestaw ten kosztował około 300 dolarów, ale od dawna nie jest produkowany. W związku z tym jest to unikat z serii „hard to find”. Cena Tadż Mahal w wersji Lego sięga kilku tysięcy dolarów.
Dziś firma Lego to nie tylko klocki. To również parki rozrywki. Pierwszy Legoland powstał w 1968 r. czyli nieco ponad 20 lat po tym, jak Ole Kirk Christiansen stworzył pierwsze klocki LEGO. Obecnie na świecie znajduje się pięć parków rozrywki Legoland i 17 parków określanych jako Legoland Discovery Center. Historia firmy Lego i jej klocków jest naprawdę fascynująca. Swoje miejsce znalazły również w popkulturze i na zawsze przeszły do historii.