• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Ze względu na panująca pandemię wprowadzamy rezerwację miejsc. Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu prosimy o telefon lub mail – tel. 68 355 34 28 wew. 20 lub 22, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uczestników prosimy też o zapoznanie się z Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli w okresie epidemii covid-19.

MARIUSZ CZUBAJ:
* 7 października z naszymi czytelnikami spotka się Mariusz Czubaj. Tak się składa, że 16 września ukazała się jego ostatnia część kultowej serii z Rudolfem Heinzem, pt. ,,Cios kończący”. Czytelników, którzy przez ponad dekadę śledzili losy jednego z najpopularniejszych bohaterów gatunku, czeka mocne zakończenie. Dlaczego? Bo „Cios kończący” to przesycony mrokiem, duszny i lepki od krwi, mistrzowsko napisany kryminał. O serii tej Marek Krajewski pisał niegdyś, że „to już klasyka polskiej powieści kryminalnej”, wtórował mu Zdzisław Pietrasik z „Polityki”, zwracając uwagę, że Czubaj „imponuje potoczystością narracji, dbałością o szczegół, wreszcie poczuciem humoru”.

ANDRZEJ FLÜGEL

* Dziś o swojej najnowszej książce ,,Schowani do wora. Wspomnienia byłego wychowawczy więziennego" opowie Andrzej Flügel. 10 lat za kratami z zupełnie innej perspektywy. Lata 80., siermiężne czasy minionego ustroju. Młody mężczyzna, świeżo po studiach, przypadkiem trafia do pracy w areszcie śledczym. Rzeczywistość, z którą będzie musiał wkrótce się skonfrontować, nie napawa optymizmem. Z jednej strony - skostniały system Służby Więziennej, gdzie długie włosy i liberalne poglądy czynią z niego niemal kosmitę. Z drugiej - osadzeni, w gwarze więziennej zwani złodziejami, bez względu na powód ich zatrzymania. A że złodziej zawsze siedzi za niewinność, to wychowawcy z zasady nie ufa. Słowo ,,resocjalizacja” jeszcze nie nabrało swojego prawdziwego znaczenia, a nieżyciowe jak cały ówczesny ustrój przepisy i obopólna wrogość czynią codzienną pracę w Służbie Więziennej brutalną szkołą życia. ,,Schowani do wora” to wspomnienia byłego wychowawcy, bezkompromisowy i szczery zapis przeżyć za więziennym murem, który obnaża wszystkie absurdy systemu penitencjarnego czasów PRL-u. 

Andrzej Flügel - rocznik 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Nauczycielem był zaledwie pół roku, potem na ponad dekadę trafił do Służby Więziennej. Przez sześć lat pełnił rolę wychowawcy w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze, a kolejne trzy spędził za biurkiem w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. Na niespełna rok, tym razem już w roli szefa wychowawców, powrócił do Aresztu w Zielonej Górze. W listopadzie 1990 roku został dziennikarzem ,,Gazety Lubuskiej”, od 1991 roku był kierownikiem działu sportowego. W listopadzie 2019 roku przeszedł na emeryturę, nadal współpracując z redakcją. Obsługiwał wielkie imprezy sportowe, na czele z igrzyskami olimpijskimi w Atenach, Pekinie i Londynie.

KRZYSZTOF KOZIOŁEK
* Natomiast 22 października będziemy gościć znanego nowosolanom pisarza powieści sensacyjnych Krzysztofa Koziołka. Jego najnowszy thriller ,,Chiński wirus” był publikowany w internecie na przełomie marca i kwietnia tego roku, na samym początku światowej pandemii koronawirusa. W książce tej czytelnik znajdzie też osiem opowiadań stworzonych w latach 2011-2018, które prawdopodobnie przeczyta po raz pierwszy, jako że wcześniej były one dostępne w bardzo ograniczonym zakresie. W wielki skrócie bohaterem ,,Chińskiego wirusa” jest Ilario Incerto – światowej sławy piłkarz i zawodnik Juventusu Turyn, który z powodu koronawirusa traci najbliższą osobę. Nieoczekiwanie kontaktuje się z nim pracownik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, któremu nowy patogen dopiero co zabił ojca. Nieznajomy twierdzi, że wie, kto ponosi winę za wybuch światowej pandemii. Mężczyźni łączą siły i zaczynają zakrojone na międzynarodową skalę śledztwo. To, czego wkrótce się dowiedzą, ściągnie na nich śmiertelne niebezpieczeństwo.

Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych

organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli w okresie epidemii SARS-CoV-2

1. Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych oznacza akceptację niniejszego regulaminu i obowiązek jego przestrzegania. Treść regulaminu jest dostępna w miejscu wydarzenia oraz na stronie internetowej MBP. Uczestnik jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem przed dokonaniem rezerwacji.
2. W wydarzeniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które zgłosiły chęć uczestnictwa telefonicznie pod numer 68 355 34 28 wew. 20 lub na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz otrzymały potwierdzenie rezerwacji wraz z przyznanym numerem miejsca siedzącego.
3. W przypadku niewykorzystania wszystkich rezerwacji, istnieje możliwość udziału w wydarzeniu bez wcześniejszego zgłoszenia.
4. Udział w wydarzeniach kulturalnych jest możliwy pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia (załącznik nr 1). Nie może w nich uczestniczyć osoba, która wg swojej wiedzy:
• jest osobą zakażoną lub podejrzewa u siebie zakażenie,
• przebywa na kwarantannie,
• jest pod nadzorem epidemiologicznym.
5. W dniu wydarzenia, przed jego rozpoczęciem, należy oświadczenie wypełnić i podpisać w obecności obsługi. Organizator zapewni druki oświadczeń i możliwość ich wypełnienia przed wejściem na teren wydarzenia. Osoby, które nie wypełnią oświadczenia, nie mogą w nim uczestniczyć.
6. Warunkiem udziału w wydarzeniu jest przekazanie danych osobowych uczestnika (imię, nazwisko, numer telefonu) pod kątem ewentualnej konieczności ich udostępnienia służbom sanitarnym. Podanie danych osobowych oznacza jednocześnie wyrażenie zgody na ich przetwarzanie przez organizatora, zgodnie z polityką RODO, przez okres 2 tygodni od wydarzenia.
7. Organizator zastrzega sobie możliwość odmówienia wstępu na teren wydarzenia osobom, u których widoczne są objawy wskazujące na możliwość zakażenia (złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, kaszel, itp.).
8. Na terenie wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowania dystansu min. 1,5 metra. W przypadku tworzenia się kolejki, dystans należy zwiększyć do 2 metrów.
9. Każdy uczestnik wydarzeń kulturalnych ma obowiązek samodzielnego wyposażenia się w materiały ochrony osobistej (maseczka, przyłbica lub inne środki ochraniające usta i nos) i ich stosowania przez cały czas przebywania na terenie wydarzenia poprzez zakrycie ust i nosa. Brak stosowania się do w/w reżimów spowoduje, że uczestnik zostanie poproszony o zastosowanie się do zaleceń, a w przypadku dalszego uchylania zostanie poproszony o opuszczenie terenu wydarzenia.
10. Przed wejściem na teren wydarzenia należy zdezynfekować ręce, płyn do dezynfekcji dostępny jest na terenie wydarzenia.
11. Materiały ochrony osobistej należy wyrzucać do odpowiednio oznaczonych pojemników.
12. Pracownicy Organizatora są wyposażeni w środki ochrony osobistej.
13. Każdy uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania wymogów i zasad obowiązujących na terenie wydarzenia, w tym do stosowania się do umieszczonych oznaczeń i tablic informacyjnych, jak również do wykonywania poleceń pracowników Organizatora.
14. Organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zasad wpuszczania widzów na teren imprezy kulturalnej z preferowaniem wpuszczania osób o szczególnych potrzebach, tzn.: osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnościami, w pierwszej kolejności w odpowiednich odstępach czasu.
15. Uczestnicy zobowiązani są do zajmowania miejsc określonych przez Organizatora. Numer miejsca będzie podany podczas rezerwacji.
16. Liczba uczestników wydarzenia jest ograniczona ze względu na reżim sanitarny:
• Galeria pod tekstem – 45 osób,
• Sala spotkań– 20 osób,
17. Zaleca się zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego przy korzystaniu z toalet, tak w zakresie korzystania z samych pomieszczeń, jak i oczekiwania na dostęp do pomieszczeń (zachowanie min. 1,5 metrowego odstępu).
18. Organizator ma prawo odmówić wejścia na teren wydarzenia osobie zachowującej się niezgodnie z ustalonymi zasadami, w tym w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających.
19. Zasady uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych lub przebywania na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej mogą być uzupełniane lub zmieniane w każdym czasie.
20. Organizator informuje, że powołał koordynatora do spraw zdrowotnych zajmującego się zadaniami związanymi z dbałością o zachowanie wszelkich ustalonych procedur sanitarnych oraz utrzymywaniem stałego kontaktu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, z którym można kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
21. Zaleca się także zapoznanie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce wydanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/wytyczne-dla-organizatorow-imprez-kulturalnych-i-rozrywkowych-w-trakcie-epidemii-wirusa-sars-cov-2-w-polsce