Narodowe Czytanie 2020 (pod platanem w Ogrodzie Sztuk) otworzył pełniący obowiązki dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli Tomasz Jędraszak.

Genezę powstania, tło historyczne, treść i analizę podtekstów wynikających z lektury dramatu Juliusza Słowackiego zaprezentowała Daria Stachowicz, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Nowej Soli.

Czytanie dramatu Słowackiego było podzielone na role. „Balladynę” czytali wcielając się w osoby dramatu: Pustelnik – senator RP Wadim Tyszkiewicz, Kirkor – Natanael Gramont, aktor Teatru Terminus A Quo, Balladyna – Nikola Bielska, aktorka Teatru Terminus A Quo, Alina – Patrycja Gandera, aktorka Teatru Terminus A Quo, Wdowa – Agata Wojtkowiak, bibliotekarka w MBP w Nowej Soli, Skierka – Eliasz Gramont – bibliotekarz w MBP w Nowej Soli i aktor Teatru Terminus A Quo, Goplana – Iwona Brzozowska, starosta powiatu nowosolskiego, Kanclerz – Jacek Milewski, prezydent Nowej Soli oraz Filon – Andrzej Petreczko, przewodniczący Rady Miasta Nowa Sól.

,,Matko, w lesie są maliny,

Niechaj idą w las dziewczyny.

Która więcej malin zbierze

Tę za żonę pan wybierze"

Wdowa proponuje malinowy konkurs - która przyniesie pierwsza dzban malin, ta zostanie żoną Kirkora. Balladyna, wiedząc, że nie zwycięży, zabija swoją siostrę.

Przez siebie wybrane fragmenty ,,Balladyny” czytali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli – Emilia Kałuska, Julita Łyko i Natan Zapał.

Na koniec aktorzy Teatru Terminus A Quo zaprezentowali spektakl plenerowy pt. ,,GO!” - katastroficzną wizję współczesnego świata.

Każdy, kto przyniósł z domu swój prywatny egzemplarz dramatu, otrzymał od nas pamiątkową pieczątkę.

„Balladyna” inspiruje
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Narodowe Czytanie to…
...społeczna kampania promująca czytelnictwo. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, następnie Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz ,,Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od lektury ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W minionym roku – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – Para Prezydencka zaprosiła do lektury ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz ,,Antologii Niepodległości” (zbioru utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej).