• zostań w domu
    Decyzją polskiego rządu z dniem 4 maja uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Read More
  • 1

Jury nagrody Pulitzera, doceniając ,,Miedziaki" Whiteheada, określiło tę powieść, jako "oszczędne i wstrząsające studium nadużyć w zakładzie poprawczym na Florydzie w czasach segregacji rasowej, będące w istocie krzepiącą opowieścią o wytrwałości, godności i odkupieniu".
Nagroda Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej - jedna z kategorii wyróżnienia - przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury pięknej od 1928 roku. W swojej drugiej - po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award ,,Kolei podziemnej" - powieści, Colson Whitehead podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki. Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.
Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest "równie dobry, jak każdy inny". Ale dla czarnego chłopca, żyjącego we wczesnych latach 60. XX wieku na amerykańskim południu, w którym stosunki społeczne wciąż regulują prawa Jima Crowa, niewinny błąd może przekreślić wszelkie nadzieje i plany.
Elwood zostaje skazany na pobyt w poprawczaku nazywanym Miedziakiem, którego misją jest "fizyczne, intelektualne i moralne" kształtowanie młodych ludzi, którzy weszli w konflikt z prawem. W rzeczywistości sadystyczna kadra bije i wykorzystuje seksualnie uczniów, korupcja i kradzieże są powszechne, a każdy chłopiec, który odważy się na opór przepada bez wieści. Ten zakład poprawczy na Florydzie istniał naprawdę - przez sto jedenaście lat przewinęły się przez niego tysiące podopiecznych, których bezlitośnie katowano i poniżano. W pobliżu zakładu odnaleziono anonimowy cmentarz z ciałami nastolatków.
Uhonorowane Nagrodą Pulitzera "Miedziaki" wcześniej otrzymały National Book Award.
Colson Whitehead - ur. 6 listopada 1969 r. w Nowym Jorku - to w ostatnich latach jedna z największych gwiazd amerykańskiej literatury. Początkowo pracował wyłącznie jako dziennikarz, a pisarską karierę rozpoczął dosyć późno. Swoją pierwszą powieść opublikował dopiero w wieku 30 lat. Od tej pory systematycznie zdobywał coraz większą popularność aż w końcu na przełomie 2016 i 2017 roku doczekał się międzynarodowego sukcesu dzięki książce "Kolej podziemna", w której opowiedział historię tajnej sieci przerzutowej stworzonej przez abolicjonistów w celu wsparcia zbiegłych niewolników z południowych stanów USA. Od 2015 r. ma stałą kolumnę w "The New York Times Magazine". Wykładał między innymi na Uniwersytecie Columbia i uniwersytecie w Houston.
W Polsce "Kolej podziemna" i ,,Miedziaki" ukazały się nakładem wydawnictwa Albatros.