• zostań w domu
    Decyzją polskiego rządu z dniem 4 maja uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Read More

Bohaterką okładki czerwcowych „Książek. Magazynu do czytania” jest J.K. Rowling, twórczyni bestsellerowej serii książek o Harrym Potterze i równoległym do naszego świecie czarodziejów. Z okazji 20. rocznicy pojawienia się w Polsce pierwszego tomu cyklu Małgorzata I. Niemczyńska kreśli portret pisarki, która trzy dekady temu zaczęła tworzyć najważniejszą powieść dla dzieci XXI wieku, a Natalia Szostak pisze o polskiej potteromanii, która wpłynęła na ówczesne pokolenie. Prócz tego Ryszard Koziołek, profesor literaturoznawstwa i nowy rektor Uniwersytetu Śląskiego, analizując sagę autorstwa Rowling, odkrywa w niej dzieło na miarę Goethego.

Numer otwiera wywiad Doroty Wodeckiej z prof. Tadeuszem Sławkiem o tym, jak żyć w świecie, w którym pandemia staje się tylko symbolem choroby toczącej cywilizację Zachodu. Olga Wróbel przypomina, jak wakacje opisywały hity PRL-owskiej literatury przygodowej, a jak nie poddać się terrorowi odpowiedzialności za planetę, wiedząc, że nasze decyzje konsumenckie prowadzą do nieuniknionej katastrofy klimatycznej, pisze z kolei Emilia Dłużewska. Dorota Wodecka składa też ostatni wywiad z Jerzym Pilchem z kilkunastu rozmów, które odbyła ze zmarłym pisarzem w ciągu ostatnich lat.

W najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania” redakcja prezentuje również 20 książek, które warto uwzględnić na podróżniczej liście lektur. W wydaniu znalazło się miejsce na nieznane teksty amerykańskich autorów – Ottessy Moshfegh i Davida Sedarisa oraz mnóstwo recenzji i rekomendacji nowości książkowych wraz z kalendarium najważniejszych wydarzeń literackich na najbliższe dwa miesiące. Listę książkowych nowości na wakacje znajdą również młodsi czytelnicy w dedykowanym im, stałym dodatku „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych”, gdzie przeczytają m.in. o tym, co dają dorosłym pisma dla dzieci.

Trzeci tegoroczny numer „Książek. Magazynu do czytania” wraz ze stałym dodatkiem dla dzieci i młodzieży liczy 128 stron. Premierze pisma towarzyszy kolejne spotkanie, już stacjonarne, redakcji z czytelnikami organizowane w warszawskim Klubie Komediowym w czwartek, 2 lipca. Odbędzie się tam spektakl inspirowany najnowszym wydaniem dwumiesięcznika, w którym wybrane fragmenty pisma zagrają improwizatorzy Klubu.

[am]
źródło: Agora, booklips.pl