• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych.

Oto kolejny dowód, że nasza biblioteka zmienia się w tempie błyskawicznym i staje się instytucją nowoczesną i hybrydową. Proponujemy naszym czytelnikom kolejną nową i atrakcyjną formę korzystania z książek i czasopism na miarę XXI wieku.

Prawie rok temu,1 stycznia, stworzyliśmy możliwość wypożyczania u nas książek elektronicznych – ebooków i audiobooków. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej nowosolan przywiązanych do papierowych książek przekonuje się do cyfrowej formy czytania i słuchania tytułów.

Ale to nie wszystko. W połowie tego roku przystąpiliśmy do platformy ACADEMICA, którą stworzyła Biblioteka Narodowa. Dzięki niej nasi czytelnicy mogą (przy pomocy dwóch bibliotecznych komputerów) korzystać z setek tysięcy zdigitalizowanych wydawnictw naukowych.

Może to zabrzmi mało skromnie, ale jest to prawdziwa rewolucja w sposobie korzystania z księgozbiorów. Naszych i obcych. Dzięki temu narzędziu stajemy się jeszcze bardziej profesjonalni, szybcy, atrakcyjni i pomocni oraz wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom czytelników.

ACADEMICA? Co to za tajemnicze słowo?

To bezpłatna cyfrowa wypożyczalnia książek i czasopism naukowych, która pozwalana na dostęp do prawie 2 mln (!) pełnotekstowych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism. Stale rozbudowywane zasoby Academiki obejmują współczesne piśmiennictwo naukowe ze wszystkich dziedzin, w tym także najnowsze wydania podręczników akademickich oraz aktualne numery fachowych czasopism specjalistycznych, jak również teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne, które są przedmiotem badań naukowców. Tak ogromna baza wiedzy na pewno jest ważnym narzędziem w nauce, pracy badawczej oraz dydaktycznej, do korzystania którego bardzo gorąco zachęcamy.

Co ważne, system umożliwia wyszukiwanie pełnotekstowe, oferuje system rezerwacji oraz bieżącą informację o bibliotekach, które przystąpiły do systemu. Korzystanie z cyfrowej wypożyczalni jest bezpłatne, zarówno dla bibliotek, jak i ich użytkowników. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika internetu bez żadnych ograniczeń.

Publikacje chronione prawem autorskim są dostępne na wyznaczonych komputerach w bibliotekach należących do systemu Academica.

Kto może z ACADEMICA korzystać?

Każdy nas! Studenci, uczniowie, pracownicy naukowi i osoby, które szukają najnowszych książek i czasopism specjalistycznych ze wszystkich dziedzin wiedzy. Rejestracji w systemie dokonuje się na podstawie ważnej karty bibliotecznej.

Gdzie, kiedy i o której godzinie?

Zainteresowane osoby ACADEMICĄ zapraszamy do nas, do czytelni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli (ul. Bankowa 3) i do jej bibliotecznej filii, która mieści się przy ul. 1 Maja. W jakich godzinach? W godzinach otwarcia biblioteki,
Szukaj, czytaj wszystkie publikacje i rezerwuj

Zalogowany użytkownik ma dostęp do wszystkich publikacji w ACADEMICA i metadanych oraz pełnej funkcjonalności. Publikacje chronione prawem autorskim można czytać w czasie, który użytkownik sobie zarezerwował na komputerach znajdujących się w bibliotekach.
Jak wygląda praca z publikacją?

W czasie pracy z tekstem użytkownik może skorzystać z przydatnych opcji powiększania tekstu, zmiany sposobu wyświetlania publikacji, zmiany formatu, nawigacji (atrybut: strona tytułowa lub spis treści).

Ze względu na ograniczenia publikacje chronione nie mogą zostać skopiowane, pobrane lub wydrukowane, jednak istnieje możliwość robienia notatek do tekstu lub sporządzania cytatów do objętości 3600 znaków. Notatki te są zapisywane na koncie użytkownika i dostępne z każdego komputera po zalogowaniu.
Sugestia

Jeśli w systemie nie ma publikacji, którą potrzebuje użytkownik zawsze może on skorzystać z opcji Sugestia i zaproponować jej zdigitalizowanie na żądanie.
Biblioteki

Biblioteki należące do systemu ACADEMICA można wyszukiwać w zakładce Biblioteki przy użyciu geolokalizacji.